Kirkolliskokous on kirkon ylin toimielin. Se käsittelee kirkon oppia ja työtä sekä kirkon lainsäädäntöä, hallintoa ja taloutta. Hiippakuntavaltuusto tukee ja edistää kirkon tehtävän toteutumista hiippakunnassa ja sen seurakunnissa. Hiippakuntavaltuustolla on muun muassa oikeus tehdä esityksiä kirkolliskokoukselle.

Maallikkoedustajien vaalissa äänioikeutettuja ovat kirkkovaltuustojen, seurakuntaneuvostojen ja yhteisten kirkkovaltuustojen maallikkojäsenet. Pappisjäsenten ja –edustajien vaaleissa ovat äänioikeutettuja hiippakunnan papit.

Kirkolliskokouksen ja hiippakuntavaltuuston vaalit toimitetaan 11.2.2020. Kirkolliskokoukseen valitaan 64 maallikkoedustajaa ja 32 pappisedustajaa. Hiippakuntavaltuuston ja kirkolliskokouksen uusi nelivuotinen toimikausi alkaa 1.5.2020. Vaalin tulos selviää 12.2.2020. Tulos päivitetään tälle nettisivulle sekä Ajankohtaista-osioon etusivulle.

Maallikkoedustajien vaalissa äänioikeutettuja ovat kirkkovaltuustojen, seurakuntaneuvostojen ja yhteisten kirkkovaltuustojen maallikkojäsenet. Papit valitsevat kirkolliskokouksen pappisedustajat lääninrovastin johtamassa kokouksessa.

Turun arkkihiippakunnassa kirkolliskokoukseen ja hiippakuntavaltuustoon on molempiin kolme pappien listaa ja kuusi maallikkolistaa.

Turun arkkihiippakunnan ehdokkaat löydät alta.
Tiedot ehdokkaista ovat alustavia.

Kirkolliskokous- ja hiippakuntavaltuustovaalien ehdokkaat Turun arkkihiippakunnassa

Kirkolliskokous papit

Yhdessä ehdokaslista
Ahola Miika, kappalainen, 1981
Hesso Heikki, oppilaitosteologi, 1988
Hälli Teemu, diakoniajohtaja, 1977
Hautala Anna-Kaisa, vs. kirkkoherra, 1961
Järvinen Pauliina, hiippakuntapastori, 1971
Kairavuo Jani, kirkkoherra, lääninrov., 1976
Knuutila Anna, seurakuntapastori, 1983
Kruus Tuija, vs. kirkkoherra, 1962
Palmunen Saara, seurakuntapastori, 1983
Pusa Mia, korkeakoulupappi, 1968
Rantala Tapani, rehtori, rovasti, 1961
Repo Samu, johtava kappalainen, 1975

Satakunnan papit ehdokaslista
Ollila Maria, sairaalapastori, 1972
Salminen Anniina, seurakuntapastori, 1993
Saravuoma Sami, seurakuntapastori, 1994
Tolvanen Sami, kirkkoherra, 1983
Virta Valtteri, kappalainen, 1983
Vuori Olli-Matti, kappalainen, 1976

Sillanrakentajat ehdokaslista
Auvinen Ville, lähetysjohtaja, TT, 1966
Hokkanen Pete, kappalainen, HTT, 1963
Hämäläinen Timo, kappalainen, 1956
Jaakkola Pasi, kappalainen, TT, 1975
Koskenniemi Erkki, pastori, dosentti, 1956
Kärmeranta Hanna, seurakuntapastori, 1981
Laurila Tarja, pastori, HuK, 1956
Liivola Henry, kirkkoherra, 1954
Markkula Juhana, kirkkoherra, ekonomi, 1968
Rainerma Jaakko, vt. kappalainen, sosionomi (AMK), 1979
Ronkainen Remo, seurakuntapastori, 1989
Uhinki-Suominen Pauliina, vt. kirkkoherra, 1966

Kirkolliskokous maallikot

Sosialidemokraattinen ehdokaslista
Nurmio Merja, psyk.sairaanhoitaja, 1950
Rajala Pertti, maakuntajohtaja emeritus, 1954
Vataja Miika, hieroja, 1979

Sillanrakentajat ehdokaslista                
Ahvenjärvi Sauli, yliopettaja, 1957
Ehojoki Juhani, diplomi-insinööri, TkL, 1952
Harstinen Pirjo, eläkeläinen, diakonissa, 1955
Heikkilä Martti, eläkeläinen, yrittäjä, 1952
Hietanen Marika, diakoni, 1968
Jalonen Jouko, eläkeläinen, 1950
Järäinen Virpi, suuhygienisti, 1966
Kantola Mauri, junamies, 1950
Kallio Reino, maa- ja metsätalousyrittäjä, 1952
Korpela Simo, FM, matemaattiset aineet, 1950
Kyyhkyharju Elina, kokki, 1988
Lindberg Hanna, kotimaantyön johtaja, 1970
Mäenpää Kari, koulutussuunnittelija, 1956
Määttänen Annika, perheterapeutti, 1962
Norro Soili, FM, kieltenopettaja, 1968
Salakari Mikko, johtava kanttori, 1972
Salo Satu, seurakuntalehtori, 1970
Sippola Ilmari, agrologi, maanviljelijä, 1956
Suokivi Johanna, emäntä, 1967
Tynkkynen Kari, joht. nuorisotyönohjaaja, 1966
Törmä Antti, projekti-insinööri, 1976
Uusi-Kinnala Marjo, maatalousyrittäjä, merkonomi, 1976
Vehviläinen Timo, upseeri, 1966
Vilja Sointu, psykologi, 1991

Partiotyön ystävät ehdokaslista
Kuivala Jarno, aliupseeri, 1979
Nappu Juha, yrittäjä, toimitusjohtaja, 1967
Valo-Laukkanen Kaarina, lehtori, 1971

Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista
Haikka Marja Elina, FM, MuM, kanttori, 1960
Heikkilä Pekka, toimittaja, 1960
Jarvansalo Matti, vanginvartija, 1956
Kallionsivu Leena, toiminnanjohtaja, 1962
Kantola Juha, maanmittausinsinööri (AMK), 1979
Karru Tuulikki, luokanopettaja, 1977
Koivisto Kimmo, lapsi- ja nuorisotyönohjaaja, 1957
Laiho Jari, kapteeni evp., herrastuomari, 1952
Luotola Matti, maanviljelijä, 1966
Manninen Helena, yrittäjä, toiminnanjohtaja, 1964
Mäntynen Jarmo, metsäasiantuntija, 1952
Ollila Markus, musiikin maisteri, opettaja, 1980
Palmunen Lauri, valtiotieteen maisteri, 1952
Langueu Nganou Epse Roto Colette, ravitsemustyöntekijä, siivooja, 1961
Sahla Taru, vastaava diakoniatyöntekijä, 1972
Saine Harri, KT, erityisopettaja, 1960
Sirkiä Anna, musiikin opiskelija, 1992
Sulo Lasse, maanviljelijä, 1956
Tuominen Eeva-Liisa, lähihoitaja, viljelijä, 1966
Tuominen Matti, insinööri, 1957
Vainio Heikki, opetusneuvos, rehtori, 1956
Vastamäki-Ahola Anne, myyjä, 1958
Vesanen Heikki, agrologi, 1948

Muutoksen tuuli ehdokaslista
Elomaa Irmeli, lääkäri, 1949
Erake Pia, diakonissa, 1972
Flinck Marja, kasvatustieteiden tohtori, 1951
Heywood Alina, opiskelija, 1998
Kangas Elina, verkostopäällikkö, 1976
Kontinen Ilona, lehtori, 1975
Koskinen Elina, pankkineuvoja, 1961
Linkinen Tom, FT, tutkija, 1972
Lintunen Anna, MmT, tutkija, 1981
Lähteenmäki Sari, yrittäjä, kirjanpitäjä, 1968
Mustonen Riina, TM, FM, 1973
Mäkelä Jakke, fyysikko, 1972
Nieminen Jari, HTM, asiantuntija, 1990
Näse Hikka, KM, 1974
Ollila Päivimaaria, kirjastonhoitaja, 1958
Pulla Helvi, Diakoni, nunna, 1942
Rantala Anniina, luokanopettaja, 1990
Rantanen Laura, toimittaja, 1990
Suontausta Ulla, lukiokoulutuksen lehtori, 1960
Särkijärvi Helena, FM, VTK, 1973
Wallin Mika, johtava nuorisosihteeri, 1969
Väisänen Jukka, kasvatustieteen kand., 1977
Pulkkinen Saara-Maria, YTM, informaatikko, 1989

Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista
(Huom! Tässä listassa nimiä yli sallitun määrän. Listaan tulossa muutoksia.)
Abrahamsson Karoliina, tradenomi, koulutussihteeri, 1981
Aso Janne, Palomestari, asemamestari, 1975
Björkskog Tommy, Key Account Manager, 1973
Fossi Jouko, VTM, toimitusjohtaja, 1945
Hatanpää Satu, yrittäjä, KLT-kirjanpitäjä, 1977
Heikelä Leena, hum.kand., aineopettaja, 1953
Hellström Aira, koordinaattori, 1952
Jaatinen Eliisa, optikkoyrittäjä, 1966
Karlsson Petteri, DI, 1963
Kaski Bia, asiakkuusjohtaja, 1967
Katila Tommi, maatalousyrittäjä, 1970
Kivinen Mikko, toimitusjohtaja, yrittäjä, 1984
Kouki Ville, rehtori, 1984
Korpela Mikko, yrittäjä, 1977
Kälviäinen Anna-Kaisa, huolitsija, 1990
Lehtimäki Jouni, varatuomari, oikeustieteen lis. 1964
Leinonen Ari, kiinteistövälittäjä, yrittäjä, 1960
Lund Olli, ylioppilas, 1997
Luoma Eero, eläkeläinen, yrittäjä, 1948
Mattila Hannu, huoltovastaava, 1952
Mäkinen Marko, valtiotieteiden ylioppilas, 1974
Nurmi Veli-Pekka, onnettomuustutkintokesk joht., 1964
Paala Antti, maanviljelijä, 1953
Palokangas Ritva, maanviljelijä, yrittäjä, 1961
Pekola Antti, majuri, 1943
Perkkola Jussi, erityisluokanopettaja, 1962
Perttu Armi, sosionomi, 1984
Pitkänen Nelly, opiskelija, 2001
Puhakka Matti, kauppias, 1944
Pääkkönen Ville, yrittäjä, 1985
Raassina Nuutti, ylioppilas, 1997
Rastas-Anttila Oili, koulunkäynninohjaaja, 1958
Ruostesaari Marja Leena, VTM, KM, 1941
Räsänen Timo, yksikön päällikkö, 1978
Tolvanen Arvi, opiskelija, 1995
Tuusa Pauliina, opiskelija, 1996
Valtonen Marjo, asiantuntija, varatuomari, 1957
Vasama Juha, KM, rehtori, 1973

Hiippakuntavaltuusto papit

Yhdessä ehdokaslista
Ahola Miika, kappalainen, 1981
Flinck Sofia, seurakuntapastori, 1991
Hesso Heikki, oppilaitosteologi, 1988
Hälli Teemu, diakoniajohtaja, 1977
Hautala Anna-Kaisa, vs. kirkkoherra, 1961
Kairavuo Jani, kirkkoherra, lääninrovasti, 1976
Knuutila Anna, seurakuntapastori, 1983
Palmunen Saara, seurakuntapastori, 1983
Pusa Mia, korkeakoulupappi, 1968
Repo Samu, johtava kappalainen, 1975
Räsänen Daniel, seurakuntapastori, 1982

Satakunnan papit ehdokaslista
Ollila Maria, sairaalapastori, 1972
Salminen Anniina, seurakuntapastori, 1993
Saravuoma Sami, seurakuntapastori, 1994
Tolvanen Sami, kirkkoherra, 1983
Virta Valtteri, kappalainen, 1983
Vuori Olli-Matti, kappalainen, 1976

Sillanrakentajat ehdokaslista
Auvinen Ville, lähetysjohtaja, 1966
Hokkanen Pete, kappalainen, HHT, 1963
Hämäläinen Timo, kappalainen, 1956
Jaakkola Pasi, kappalainen, TT, 1975
Kärmeranta Hanna, seurakuntapastori, 1981
Laurila Tarja, pastori, HuK, 1956
Markkula Juhana, kirkkoherra, ekonomi, 1968
Rainerma Jaakko, vt. kappalainen, sosionomi (AMK), 1979
Ronkanen Remo, seurakuntapastori, 1989
Seivästö Ismo, rovasti, HuK, 1954
Vesti Aino, pastori, 1958


Hiippakuntavaltuusto maallikot

Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista
Abrahamsson Karoliina, tradenomi, koulutussihteeri, 1981
Aso Janne, palomestari, asemamestari, 1975
Björkskog Tommy, Key Account Manager, 1973
Fossi Jouko, VTM, toimitusjohtaja, 1945
Hatanpää Satu, yrittäjä, KLT-kirjanpitäjä, 1977
Heikelä Leena, hum.kand., aineopettaja, 1953
Hellström Aira, koordinaattori, 1952
Karlsson Petteri, DI, 1963
Kaski Bia, asiakkuusjohtaja, 1967
Katila Tommi, maatalousyrittäjä, 1970
Kivinen Mikko, toimitusjohtaja, yrittäjä, 1984
Kälviäinen Anna-Kaisa, huolitsija, 1990
Leinonen Ari, kiinteistövälittäjä, yrittäjä, 1960
Lund Olli, ylioppilas, 1997
Luoma Eero, eläkeläinen, yrittäjä, 1948
Mattila Hannu, huoltovastaava, 1952
Mäkinen Marko, valtiotieteiden ylioppilas, 1974
Nurmi Veli-Pekka, onnettomuustutkintokeskuksen joht., 1964
Paala Antti, maanviljelijä, 1953
Palokangas Ritva, maanviljelijä, yrittäjä, 1961
Pekola Antti, majuri, 1943
Perkkola Jussi, erityisluokanopettaja, 1962
Pertola Iisak, tradenomi, 1985
Perttu Armi, sosionomi, 1984
Pitkänen Nelly, opiskelija, 2001
Pitkänen Sanna, yrittäjä, 1974
Puhakka Matti, kauppias, 1944
Pääkkönen Ville, yrittäjä, 1985
Raassina Nuutti, ylioppilas, 1997
Rastas-Anttila Oili, koulunkäynninohjaaja, 1958
Räsänen Timo, yksikön päällikkö, 1978
Tolvanen Arvi, opiskelija, 1995
Tuusa Pauliina, opiskelija, 1996
Valtonen Marjo, asiantuntija, varatuomari, 1957
Vasama Juha, KM, rehtori, 1973
Viitaniemi Annikka, lehtori, 1972


Sosiaalidemokraattinen ehdokaslista

Alho Riitta, keskusarkistonhoitaja, eläkkeellä, 1944
Anttila Esa, rehtori, eläkkeellä, 1951
Hellstén Jorma, ylikonduktööri, 1950
Hällfors-Laaksonen Tuula, pääluottamusmies, 1962
Jalonen Keijo, hautaustoimistovirkailija, 1950
Nurmio Merja, psyk. sairaanhoitaja, 1950
Ojanperä Asmo, eläkeläinen, 1950
Salminen Päivi, FK, taitelija, 1959
Viljanen Jarkko, sairaanhoitaja, 1988

Keskustan ja sitoutumattomien valitsijayhdistys
Aaltonen Helinä Maria, erik.farmaseutti, eläkeläinen, 1943
Jarvansalo Matti Antero, vanginvartija, 1956
Kallionsivu Leena Marita, toiminnanjohtaja, 1962
Kantola Juha Sakari, maanmittausinsinööri (AMK), 1979
Kinnunen Jussi Tapani, valtiotieteiden lisensiaatti, 1963
Koivisto Kimmo Antero, lapsi- ja nuorisotyöohjaaja, 1957
Laaksonen Aki Erkki, maanviljelijä, aluemyyntipäällikkö, 1989
Luotola Matti Kalevi, maanviljelijä, 196?
Manninen Helena, yrittäjä, toiminnanjohtaja, 1964
Mäkitalo Matti Lauri, maatalousyrittäjä, 1960
Mäntynen Jarmo Uolevi, metsäasiantuntija, 1952
Määttänen Iiris Johanna, toimistosihteeri, 1969
Ollila Markus Paavo, musiikin maisteri, opettaja, 1980
Palmunen Kerttu, vastaava ohjaaja, VTM, 1983
Langueu Nganou Epse Roto Colette, ravitsemustyöntekijä, siivooja, 1961
Saari Ismo Matti, eläkeläinen, 1947
Sahla Taru Kristiina, vastaava diakoniatyöntekijä, 1972
Saine Harri Juhani, KT, erityisopettaja, 1960
Sirkiä Anna Amanda, musiikin opiskelija, 1992
Tuominen Eeva-Liisa, lähihoitaja, viljelijä, 1966
Tuominen Matti Juhani, insinööri, 1957
Uusitalo Ilkka Tapani, lehtori, 1957
Vastamäki-Ahola Anne Paula, myyjä, 1958
Vesanen Heikki Olavi, agrologi, 1948

Partiotyön ystävät ehdokaslista
Jaakkola Jaana, erikoishammashoitaja, partiojohtaja, 1957
Kuivala Jarno, aliupseeri, 1979
Valo-Laukkanen Kaarina, lehtori, 1971

Sillanrakentajat ehdokaslista
Ehojoki Juhani, diplomi-insinööri, 1952
Harstinen Pirjo, diakonissa, eläkkeellä, 1955
Heikkilä Martti, yrittäjä, eläkeläinen, 1952
Jalonen Jukka, eläkeläinen, 1950
Kankaanpää Karoliina, FM, kemisti, 1992
Kantola Mauri, junamies, 1950
Kallio Reino, maa- ja metsätalousyrittäjä, 1952
Korpela Simo, FM, matemaattiset aineet, 1950
Kyyhkyharju Elina, kokki, 1988
Lindberg Hanna, kotimaantyön johtaja, 1970
Mäenpää Kari, koulutussuunnittelija, 1956
Norro Soili, FM, kieltenopettaja, 1968
Salakari Mikko, johtava kanttori, 1972
Savo Satu, seurakunta lehtori, 1970
Sippola Ilmari, agrologi, maanviljelijä, 1956
Suokivi Johanna, emäntä, sosionomi AMK, 1967
Tynkkynen Kari, joht. nuorisotyön ohj., diakoni, 1966
Törmä Antti, projekti-insinööri, 1976
Uusi-Kinnala Marjo, merkonomi, maatalousyrittäjä, 1976
Vilja Sointu, psykologi, 1991
Vähäkainu Johanna, YTM, sairaanhoitaja AMK, 1986

Muutoksen tuuli
Elomaa Irmeli, lääkäri, 1949
Erake Pia, diakonissa, 1972
Flinck Marja Sylvia, kasvatustieteiden tohtori, 1951
Kangas Elina Inkeri, verkostopäällikkö, 1976
Kontinen Mari Ilona, lehtori (AMK), 1975
Linkinen Tom, FT, tutkija, 1972
Lintunen Anna Matilda, Mm T, tutkija, 1981
Nieminen Jari Markku, HTM, asiantuntija, 1990
Rantala Anniina Salla Maria, luokanopettaja, 1990
Suontausta Ulla Anneli, lukiokoulutuksen lehtori, 1960
Särkijärvi Helena, FM, VTK, 1973
Wallin Mika Petteri, johtava nuorisosihteeri, 1969
Väisänen Jukka Tapani, kasvatustieteen kand., 1977

 

Vaaleihin liittyvä ohjeistus löytyy kirkon verkkosivuilta täältä.

Lakimiesasessori Matti Mäkisen laatima Vaaliohje seurakuntiin.

Vaalien aikataulu

 

Tiedote vaalien ehdokasasettelusta

Ehdokasasettelu kirkolliskokousedustajien ja hiippakuntavaltuuston jäsenten vaaliin päättyy perjantaina 15.11.2019 klo 16.00. Tuohon ajankohtaan mennessä valitsijayhdistysten perustamisasiakirjat ehdokaslistoineen on toimitettava tuomiokapitulille.

Perustamisasiakirjat voi toimittaa skannattuna tuomiokapitulin sähköpostiosoitteeseen turku.tuomiokapituli@evl.fi. Lisäksi ne voi tuoda tuomiokapituliin viraston aukioloaikoina tai lähettää postitse. Kaikissa tapauksissa lähettäminen tapahtuu lähettäjän omalla vastuulla. Postin kulku on epäluotettavaa, joten on suotavaa lähettää asiakirjat sähköisesti, jolloin niiden tulee olla perillä tuomiokapitulin sähköpostiosoitteessa viimeistään 15.11.2019 klo 16.00.

Sähköisen asioinnin ohjeet

VAALILAUTAKUNTA