Etusivu / Tukea työhön / Työnohjaus

Työnohjaus

Työnohjauksessa keskeistä on oman työn arviointi ja kehittäminen koulutetun työnohjaajan johdolla. Tavoitteena on vahvistaa työssä tarvittavia taitoja ja lisätä työssä jaksamista. Työnohjaus toteutuu joko henkilökohtaisena ohjauksena tai pienessä ryhmässä. Yleensä työnohjaus on pitkäjänteinen prosessi, kestoltaan noin kaksi vuotta. Ohjausprosessi voidaan toteuttaa myös lyhyempänä.

Työnohjaus tapahtuu kirkon sisäisenä toimintana työaikana eikä siitä synny seurakunnalle muita kustannuksia kuin työntekijän tai ryhmän ohjaajan matkakulut. Työnohjauksen aloittamisesta tulee neuvotella esimiehen kanssa.

Lisätiedot: Mika Mäntyranta

Työnohjaajat

  • Atte Airaksinen, Turku, 2017, ottaa uusia sopimuksen mukaan, 040 3417 349, atte.airaksinen(at)evl.fi
  • Katarina Engström, Raisio, 2016, kirkkomusiikki, seurakuntatyö, 040 6881 450, katarina.engstom(at)evl.fi
  • Carola Granström, Turku, 2007, pari- ja perheasiat, sielunhoito. (02) 2617 249, carola.granstrom(at)evl.fi
  • Outi Haijanen, Lieto, 2007, diakonia, kasvatus, sielunhoito, 050 4058 672, outi.haijanen(at)evl.fi
  • Maija-Liisa Halme, Sastamala, 2004, sielunhoito, diakonia, 050 314 9042, maikku.halme(at)evl.fi
  • Harri Heinonen, Turku, 2015, johtaminen, esimiestyö 040 3417357, harri. heinonen(at)tyks.fi
  • Juha Hekkala, Salo, 2015, yksilö ja tiimityönohjaus, papit, rakennemuutokset ja aluetyö, 044 735 8621, juha.hekkala(at)evl.fi
  • Hanna Hella-Aro, Turku, 2000, sielunhoito, (02) 2662 405 (TKS), 040 3417 554 hanna.hella-aro(at)turku.fi
  • Merja Hermonen, Piikkiö, 2013 ottaa uuden ryhmän Deep Talk menetelmallä toteutettuun työnohjaukseen, 040 3417 723 merja.hermonen(at)evl.fi
  • Sari Järnfors  Rauma, 2011, ei ota uusia, sielunhoito ja seurakuntatyö P. 02 8355 375 tai 044 7691 299, sari.jarnfors(at)evl.fi
  • Leena Kajanus-Kujala, Loimaa, 2015, seurakuntatyö, esimiestyö, muutosprosessit, tilannetyönohjaus, 044-7629585,  leena.kajanus-kujala@evl.fi
  • Hilkka Kakko-Helle, Turku, 2002, sielunhoito ja seurakuntatyö, esimiestyö, 040 3417 355, hilkka.kakko-helle(at)tyks.fi
  • Aku Keltto, Pori, 2000, johtaminen, diakonia, 044 7052 241, aku.keltto(at)pdl.fi
  • Hannele Keskitalo, Turku, 2007, 040 130 8384, hannele.keskitalo(at)evl.fi
  • Raija Kiviniitty, Pori, 2002, ei ota uusia, sielunhoito, yksilöpsykoterapia, Sat.ks ,  044 730 9692 raija.kiviniitty(at)satshp.fi
  • Eeva-Riitta Koivisto, Pori, 2016, sielunhoito, seurakuntatyö, 0447 309 683, eeva-riitta.koivosto(at)evl.fi
  • Heikki Kruus, Pori, 2004, paripsykoterapia, perheterapia, sielunhoito, 0400 309 781, heikki.kruus(at)evl.fi
  • Esa Mierlahti, Uusikaupunki, 2007, aloittaa uuden kirkkoherrojen työnohjausryhmän, seurakuntatyö, 050 363 4302, esa.mierlahti(at)evl.fi
  • Heikki Mäntylä, Turku, 2013, yksilötyönohjaukseen, seurakuntatyö, esimiestyö, heikki.mantyla@evl.fi
  • Päivi Mäntylä, Turku, 1997, yksilö- ja ryhmätyönohjaus, sielunhoito, kasvatus, työyhteisöt,  muutosprosessit, paivi.mantyla(at)evl.fi
  • Mika Mäntyranta, Kaarina, 2007, spiritualiteetti, jumalanpalveluselämä ja kirkkomusiikki, 040 5829 021
  • Anne Norvasuo, Turku, 2002, sielunhoito, yleinen seurakuntatyö, diakonia, 040 3417 585, anne.norvasuo(at)evl.fi
  • Anssi Nurmi, Turku, 2015, uusi ryhmä/tiimi tai yksilö elokuulta 2018, seurakuntatyö, lähetys- ja kansainvälinen työ 040 178 2616
  • Ari Oinas, Salo, 2014, yksilö ja ryhmätyönohjaus, johtaminen, esimiestyö, työyhteisöjen ja tiimien kehittäminen, 044 727 8604, ari.oinas(at)evl.fi
  • Marjut Ostermaa, Turku, 2007, sielunhoito, seurakuntatyö, nuoriso- ja diakoniatyö, marjut.ostermaa(at)evl.fi
  • Lea Rantamaa Pori, 2009,  yleinen diakoniatyö, perhetyö, 0400 309 834, lea.rantamaa(at)evl.fi
  • Kaisa Rauma, Turku, 1999,  ryhmätyönohjaus, diakoniatyö, seurakuntatyö 0400 774 313, kaisa.rauma(at)evl.fi
  • Tiina Rautiainen, Taivassalo, Kustavi, 2006, ei ota uusia, 044 7006 138, tiina.rautiainen(at)evl.fi
  • Sari Sundvall-Piha, Turku, 2014, perhetyöhön liittyvä ja case ohjaus, sari.sundvall-piha(at)evl.fi
  • Jari Suvila, Pori, 2007,  esimiestyö, johtaminen, työyhteisöt, henkilöstötyö, 0400 309 808, jari.suvila(at)evl.fi
  • Outi Toljamo, Turku,  2010, ottaa uusia 2018 alussa, yleinen seurakuntatyö 040 3417 134 outi.toljamo(at)evl.fi
  • Tuula Valkonen, Salo, 2013, yksilöohjaus, ryhmät, Deep Talk työyhteisöjen kehittämisohjelma 5-7- kertaa, p 044 774 5225, tuula.valkonen@evl.fi
  • Merja Vihlman, Uusikaupunki, 2015, ei ota uusia, diakonia, seurakuntatyö, merja.vihlman(at)evl.fi
  • Mia Virtanen, Kaarina, 2017, diakonia, seurakuntatyö ja kehollisuus, 040 3417 432, mia.virtanen(at)evl.fi
  • Päivi Vuorilehto, Turku, 2013, seurakuntatyö,sielunhoito, spiritualiteetti, 0403417 344 paivi.vuorilehto(at)evl.fi
  • Petri Vuorinen, Salo (Turku), 2004, 044 774 5244, petri.vuorinen(at)evl.fi

Kirkon työnohjaajakoulutuksessa on parhaillaan kirkkoherra Hannu Anttoora Pomarkun seurakunansta, diakoniasihteeri Sari Niemelä Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymästä, projektikoordinaattori Hannele Siltala Raision seurakunnasta, työpäällikkö Ari Lindell Loimaan seurakunnasta.
Osoitteet etunimi.sukunimi(at)evl.fi. Myös heiltä voi saada yksilö -ja ryhmätyönohjausta.