Etusivu / Tukea työhön / Työnohjaus

Työnohjaus

Työnohjaus on oman työn tarkastelua, kehittämistä ja arviointia luottamuksellisesti koulutetun työnohjaajan johdolla. Tavoitteena on kehittää työssä tarvittavia taitoja, vahvistaa ammatillista identiteettiä ja lisätä työhyvinvointia.

Työnohjaus voi toteutua henkilökohtaisena työnohjauksena, pienessä ryhmässä tai työyhteisön työnohjauksena. Työnohjauksen kesto ja tavoitteet sovitaan tilannekohtaisesti osallistujan, työnohjaajan ja osallistujan esimiehen kanssa. Kesto voi vaihdella 1-3 kerran lyhyistä konsultaatioista pitkiin 10-20 kerran työnohjausprosesseihin.

Työnohjaus kirkon sisäisenä toimintana on maksutonta, tapahtuu työajalla ja osallistujan työnantaja korvaa mahdolliset matkakulut. Työnohjaukseen hakeutuva keskustelee ohjauksen aloituksesta ensin esimiehensä kanssa. Sen jälkeen osallistuja tai esimies ottaa suoraan yhteyttä työnohjaajiin tai pyytää apua sopivan työnohjaajan etsimiseen tuomiokapitulin työntekijältä.

Lisätiedot: Mirkka Torppa

Työnohjaajat arkkihiippakunnan seurakunnissa

  • Atte Airaksinen, oppilaitospastori, Turku, 2017, ottaa uusia sopimuksen mukaan, 040 3417 349, atte.airaksinen(at)evl.fi
  • Hannu Anttoora, kappalainen, Pomarkku, 2018, ottaa uusia sopimuksen mukaan, seurakuntatyö, 050 3240625, hannu.anttoora(at)evl.fi
  • Katarina Engström, kanttori, Raisio, 2016, kirkkomusiikki, seurakuntatyö, 040 6881 450, katarina.engstom(at)evl.fi
  • Carola Granström, perheneuvoja, Turku, 2007, pari- ja perheasiat, sielunhoito, 040 3417334, carola.granstrom(at)evl.fi
  • Maija-Liisa Halme, diakoni, Sastamala, 2004, sielunhoito, diakonia, 050 314 9042, maikku.halme(at)evl.fi
  • Harri Heinonen, sairaalapastori, Turku, 2015, ei ota tällä hetkellä uusia, johtaminen, esimiestyö, 040 3417357, harri.heinonen(at)tyks.fi
  • Juha Hekkala, aluekappalainen, Salo, 2015, yksilö- ja tiimityönohjaus, 044 735 8621, juha.hekkala(at)evl.fi
  • Hanna Hella-Aro, sairaalapastori, Turku, 2000, sielunhoito, (02) 2662 405 (TKS), 040 3417 554, hanna.hella-aro(at)turku.fi
  • Merja Hermonen, kirkkoherra, Piikkiö, 2013, 040 3417 723, merja.hermonen(at)evl.fi
  • Outi Ijäs, sairaalapastori, Turku, 2018, ei ota tällä hetkellä uusia, 040 3417 362, outi.ijas(at)evl.fi
  • Sari Järnfors, sairaalapastori, Rauma, 2011, ei ota tällä hetkellä uusia, sielunhoito ja seurakuntatyö, 02 8355 375 tai 044 7691 299, sari.jarnfors(at)evl.fi
  • Hilkka Kakko-Helle, johtava sairaalapastori, Turku, 2002, vain lyhyitä 1-3 kerran konsultaatioita, sielunhoito ja seurakuntatyö, esimiestyö, 040 3417 355, hilkka.kakko-helle(at)tyks.fi
  • Aku Keltto, Diakonialaitoksen johtaja, Pori, 2000, johtaminen, diakonia, 044 7052 241, aku.keltto(at)pdl.fi
  • Hannele Keskitalo, diakoni, Turku, 2007, 040 130 8384, hannele.keskitalo(at)evl.fi
  • Raija Kiviniitty, sairaalapastori, Pori, 2002, ei ota uusia, sielunhoito, yksilöpsykoterapia, Sat.ks ,  044 730 9692 raija.kiviniitty(at)satshp.fi
  • Eeva-Riitta Koivisto, sairaalapastori, Pori, 2016, sielunhoito, seurakuntatyö, 0400 309814, eeva-riitta.koivosto(at)evl.fi
  • Heikki Kruus, perheneuvoja, Pori, 2004, paripsykoterapia, perheterapia, sielunhoito, 0400 309 781, heikki.kruus(at)evl.fi
  • Esa Mierlahti, kirkkoherra, Uusikaupunki, 2007, seurakuntatyö, 050 363 4302, esa.mierlahti(at)evl.fi
  • Päivi Mäntylä, Kirkon keskusteluavun toiminnanjohtaja, Turku, 1997, yksilö- ja ryhmätyönohjaus, sielunhoito, kasvatus, työyhteisöt,  muutosprosessit, paivi.mantyla(at)evl.fi
  • Mika Mäntyranta, kappalainen, Turku, 2007, spiritualiteetti, jumalanpalveluselämä ja kirkkomusiikki, 040 3417109, mika.mantyranta(at)evl.fi
  • Anne Norvasuo, vanhainkotien pappi, Turku, 2002, sielunhoito, yleinen seurakuntatyö, diakonia, 040 3417 585, anne.norvasuo(at)evl.fi
  • Anssi Nurmi, hiippakuntasihteeri, Turku, 2015,  seurakuntatyö, ryhmänohjaukset, 040 178 2616, anssi.nurmi(at)evl.fi
  • Ari Oinas, johtava työyhteisökehittäjä, Salo, 2014, yksilö-, ryhmä- tiimityönohjaukset, seurakunnassa tehtävä työ eri ammattialoilla, esimiestyö, johtaminen, ohjauksia molemmilla kotimaisilla kielillä, 044 727 8604, ari.oinas(at)evl.fi
  • Lea Rantamaa, diakonissa, Pori, 2009, ratkaisukeskeisyys, yleinen diakoniatyö, perhetyö, 0400 309 834, lea.rantamaa(at)evl.fi
  • Tiina Rautiainen, vt kirkkoherra, Taivassalo, Kustavi, 2006, ei ota uusia, 044 7006 138, tiina.rautiainen(at)evl.fi
  • Hannele Siltala, ympäristöasiantuntija, projektikoordinaattori, Raisio, 2018, vapaaehtoistyön kehittäminen, Deep Talkin ja toiminnalisten menetelmien käyttäminen, ottaa uuden ryhmän/yksilöohjattavan, 044 716 0380, hannele.siltala(at)evl.fi
  • Sari Sundvall-Piha, johtava perheneuvoja, psykoanalyytikko IPA, Turku, 2014, ohjauksen erityissisältönä pari-, perhe ja yksilöterapeuttiset prosessit, sari.sundvall-piha(at)evl.fi
  • Jari Suvila, yhteisen seurakuntatyön päällikkö, Pori, 2007,  esimiestyö, johtaminen, työyhteisöt, henkilöstötyö, 0400 309 808, jari.suvila(at)evl.fi
  • Outi Toljamo, kappalainen, Turku, 2010, ei ota toistaiseksi uusia, yleinen seurakuntatyö 040 3417 134 outi.toljamo(at)evl.fi
  • Mirkka Torppa, hiippakuntasihteeri, Turku, 2019, seurakuntatyö, ryhmäohjaukset, 0400 774314, mirkka.torppa(at)evl.fi
  • Minna Törrönen, hiippakuntasihteeri, Turku, 2018, seurakuntatyö, ryhmäohjaukset, 040 6881491, minna.torronen(at)evl.fi
  • Tuula Valkonen, lapsityönohjaaja, Salo, 2013, yksilöohjaus, ryhmät, Deep Talk työyhteisöjen kehittämisohjelma 5-7- kertaa, p 044 774 5225, tuula.valkonen(at)evl.fi
  • Merja Vihlman, johtava diakoniatyöntekijä, Uusikaupunki, 2015, diakonia, seurakuntatyö, merja.vihlman(at)evl.fi
  • Mia Virtanen, diakoni, Kaarina, 2017, diakonia, seurakuntatyö ja kehollisuus, 040 3417 432, mia.virtanen(at)evl.fi
  • Päivi Vuorilehto, retriittityön pastori, Turku, 2013, seurakuntatyö,sielunhoito, spiritualiteetti, 0403417 344 paivi.vuorilehto(at)evl.fi
  • Petri Vuorinen, sairaalapastori, Salo (Turku), 2004, 044 774 5244, petri.vuorinen(at)evl.fi

Kirkon työnohjaajakoulutuksessa ovat parhaillaan diakoniasihteeri Sari Niemelä Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymästä, työpäällikkö Ari Lindell Loimaan seurakunnasta, kappalainen Tuija Kruus Keski-Porin seurakunnasta, sairaalapastori Maria Ollila Porin seurakuntayhtymästä, vs johtava diakoniatyöntekijä Noora Nurmi Turun Martinseurakunnasta, johtava kanttori Olli-Pekka Laakkonen Turun Henrikinseurakunnasta ja kanttori Armi Laakso Paimion seurakunnasta. Osoitteet etunimi.sukunimi(at)evl.fi. Myös heiltä voi tiedustella yksilö -ja ryhmätyönohjausta.