Turun taidekappelin kauniin muotoista puista kattoa.
Etusivu / Tukea työhön / Työnohjaus

Työnohjaus

Työnohjaus on oman työn tarkastelua, kehittämistä ja arviointia luottamuksellisesti koulutetun työnohjaajan johdolla. Tavoitteena on kehittää työssä tarvittavia taitoja, vahvistaa ammatillista identiteettiä ja lisätä työhyvinvointia.

Työnohjaus voi toteutua henkilökohtaisena työnohjauksena, pienessä ryhmässä tai työyhteisön työnohjauksena. Työnohjauksen kesto ja tavoitteet sovitaan tilannekohtaisesti osallistujan, työnohjaajan ja osallistujan esimiehen kanssa. Kesto voi vaihdella 1-3 kerran lyhyistä konsultaatioista pitkiin 10-20 kerran työnohjausprosesseihin.

Työnohjaus kirkon sisäisenä toimintana on maksutonta, tapahtuu työajalla ja osallistujan työnantaja korvaa mahdolliset matkakulut. Työnohjaukseen hakeutuva keskustelee ohjauksen aloituksesta ensin esihenkilönsä kanssa. Sen jälkeen osallistuja tai esihenkilö ottaa yhteyttä hiippakuntasihteeri Mirkka Torppaan, joka ehdottaa käytettävissä olevia yksilötyönohjaajia tai kertoo alkavasta ryhmätyönohjauksesta.

Lisätiedot: Mirkka Torppa

Työnohjaajat arkkihiippakunnan seurakunnissa

  • Atte Airaksinen, oppilaitospastori, Turku, 2017, ei ota uusia, 040 3417 349, atte.airaksinen(at)evl.fi
  • Hannu Anttoora, kappalainen, Pomarkku, 2018, ottaa uusia sopimuksen mukaan, seurakuntatyö, 050 3240625, hannu.anttoora(at)evl.fi
  • Katarina Engström, kanttori, Raisio, 2016, kirkkomusiikki, seurakuntatyö, 040 6881 450, katarina.engstom(at)evl.fi
  • Carola Granström, perheneuvoja, Turku, 2007, pari- ja perheasiat, sielunhoito, 040 3417334, carola.granstrom(at)evl.fi
  • Harri Heinonen, sairaalapastori, Turku, 2015, ei ota tällä hetkellä uusia, johtaminen, esimiestyö, 040 3417357, harri.heinonen(at)tyks.fi
  • Juha Hekkala, aluekappalainen, Salo, 2015, ottaa uusia sopimuksen mukaan, yksilö- ja tiimityönohjaus, 044 735 8621, juha.hekkala(at)evl.fi
  • Hanna Hella-Aro, sairaalapastori, Turku, 2000, ei ota tällä hetkellä uusia, 040 3417 554, hanna.hella-aro(at)turku.fi
  • Merja Hermonen, kirkkoherra, Piikkiö, 2013, ei ota tällä hetkellä uusia, 040 3417 723, merja.hermonen(at)evl.fi
  • Outi Ijäs, sairaalapastori, Turku, 2018, ei ota tällä hetkellä uusia, 040 3417 362, outi.ijas(at)evl.fi
  • Kaija Jokinen, diakoni, Turku, 2015, ei ota tällä hetkellä uusia, 040 341 7583, kaija.jokinen(at)evl.fi
  • Sari Järnfors, sairaalapastori, Rauma, 2011, ei ota tällä hetkellä uusia, 02 8355 375 tai 044 7691 299, sari.jarnfors(at)evl.fi
  • Hilkka Kakko-Helle, johtava sairaalapastori, Turku, 2002, vain lyhyitä 1-3 kerran konsultaatioita, 040 3417 355, hilkka.kakko-helle(at)tyks.fi
  • Eeva-Riitta Koivisto, sairaalapastori, Pori, 2016, sielunhoito, seurakuntatyö, 0400 309814, eeva-riitta.koivosto(at)evl.fi
  • Heikki Kruus, perheneuvoja, Pori, 2004, paripsykoterapia, perheterapia, sielunhoito, 0400 309 781, heikki.kruus(at)evl.fi
  • Tuija Kruus, kappalainen, Pori, 2021, seurakuntatyö, esihenkilöt, 0400 309832, tuija.kruus(at)evl.fi
  • Mika Mäntyranta, kappalainen, Turku, 2007, ei ota hetkellä uusia, jumalanpalveluselämä ja kirkkomusiikki, 040 3417109, mika.mantyranta(at)evl.fi
  • Armi Laakso, kanttori, Paimio, 2020, yleinen seurakuntatyö, 0503482549, armi.p.laakso(at)evl.fi
  • Ari Lindell, työpäällikkö, Loimaa, 2020, seurakuntatyö, 050 544 2979, ari.lindell(at)evl.fi
  • Anne Norvasuo, vanhainkotien pappi, Turku, 2002, ei ota uusia, sielunhoito, yleinen seurakuntatyö, diakonia, 040 3417 585, anne.norvasuo(at)evl.fi
  • Sari Niemelä, diakoniasihteeri, Turku, 2019, ei ota tällä hetkellä uusia, 040 3417294, sari.niemela(at)evl.fi
  • Anssi Nurmi, hiippakuntasihteeri, Turku, 2015,  seurakuntatyö, ryhmänohjaukset, 040 178 2616, anssi.nurmi(at)evl.fi
  • Noora Nurmi, diakoni, Raisio, 2022, seurakuntatyö, 044 7160352, noora.nurmi(at)evl.fi
  • Ari Oinas, johtava työyhteisökehittäjä, Salo, 2014, yksilö-, ryhmä- tiimityönohjaukset, seurakunnassa tehtävä työ eri ammattialoilla, esimiestyö, johtaminen, ohjauksia molemmilla kotimaisilla kielillä, 044 727 8604, ari.oinas(at)evl.fi
  • Maria Ollila, sairaalapastori, Pori, 2020, ei ota tällä hetkellä uusia, maria.ollila(at)evl.fi
  • Tiina Rautiainen, vt kirkkoherra, Taivassalo, Kustavi, 2006, ei ota tällä hetkellä uusia,  tiina.rautiainen(at)evl.fi
  • Hannele Siltala, ympäristöasiantuntija, Raisio, 2018, ei ota tällä hetkellä uusia, vapaaehtoistyön kehittäminen, Deep Talkin ja toiminnallisten menetelmien käyttäminen, 044 716 0380, hannele.siltala(at)evl.fi
  • Sari Sundvall-Piha, johtava perheneuvoja, psykoanalyytikko IPA, Turku, 2014, ohjauksen erityissisältönä pari-, perhe ja yksilöterapeuttiset prosessit, sari.sundvall-piha(at)evl.fi
  • Jari Suvila, yhteisen seurakuntatyön päällikkö, Pori, 2007, ei ota tällä hetkellä uusia, esimiestyö, johtaminen, työyhteisöt, henkilöstötyö, 0400 309 808, jari.suvila(at)evl.fi
  • Outi Toljamo, kappalainen, Turku, 2010, ei ota tällä hetkellä uusia, 040 3417 134 outi.toljamo(at)evl.fi
  • Mirkka Torppa, hiippakuntasihteeri, Turku, 2019, seurakuntatyö, ryhmäohjaukset, 0400 774314, mirkka.torppa(at)evl.fi
  • Mia Virtanen, diakoni, Kaarina, 2017, diakonia, seurakuntatyö ja kehollisuus, 040 3417 432, mia.virtanen(at)evl.fi
  • Päivi Vuorilehto, retriittityön pastori, Turku, 2013, seurakuntatyö,sielunhoito, spiritualiteetti, 0403417 344 paivi.vuorilehto(at)evl.fi

Työnohjaajakoulutuksessa ovat parhaillaan johtava diakoniatyöntekijä Noora Nurmi Raision srk, johtava kanttori Olli-Pekka Laakkonen Turun Henrikinsrk, seurakuntapastori Minna Kultalahti Huittisten srk, diakoni Kaisa Lahdenkauppi Turun Henrikinsrk, diakoni Sanna Saramo Salon srk, diakoni Satu Salla Rauman srk, kirkkoherra Helena Kuusiranta Länsi-Porin srk, oppilaitospappi Tiina Hallikainen Turun ja Kaarinan srky, kirkkoherra Tuomo Norvasuo Turun Martinsrk, oppilaitospappi Mia Pusa Turun ja Kaarinan srky ja perheneuvoja Nina Kauppinen Turun ja Kaarinan srky. Osoitteet etunimi.sukunimi(at)evl.fi. Myös he antavat yksilö -ja ryhmätyönohjausta osana opintojaan.