Etusivu / Tietoa hiippakunnasta / Turun piispat / Turun piispat - Itsenäisyyden alkuaika ja sotavuodet

Turun piispat - Itsenäisyyden alkuaika ja sotavuodet

Gustaf Johansson 1899-1930

Syntyi Ylivieskassa 10.1.1844, vht Lempäälän khra, rov. Gustaf Johansson ja Johanna Emilia Schalin.

Kävi Vaasan lukion. Yliopp. (pohjal.) Helsingissä 1.10.1861. Fil.kand. 27.5.1868, maist. 31.5.1869. Teol. erotutk. 13.3.1871, vih. papiksi 28.3. s.v. ja määr. Lempäälän vt. kappalaiseksi. Pirkkalan vt. Köln 1.5.1872 30.4.1873. Hausjärven Khran apul. 1.5. 31.10.1873. Teol.kand. 28.5.1874, teol.lis. 27.5.1875, teol.toht. 28.5.1875, prom. 31.5.1875. Helsingin yliop. system. teol. dosentti 28.10.1875. Hoiti saman aineen professuuria 17.11.1875 alkaen, nimitettiin virkaan vakinaiseksi 2.2.1877. Hoiti lisäksi vuosien 1877 83 välillä osaa käytönn. teol. professuurista. Kuopion hiippak. piispa 21.11.1884, ast. virkaan 3.12.1884. Savonlinnan hiippak. piispa 10.6.1896, ast. virkaan 1.1.1897. Arkkipiispa 20.2.1899, ast. virkaan 1.4.1899.

Saks. ja sveitsil. yliopistoihin suuntautuneella opintomatkalla 1868 1870, mm. yliopp. Tiibingenissä18.12.1868 29.7.1870. Ulkomailla tieteell. tutk. työn vuoksi kesinä 1876, 1879 ja 1884. Useita matkoja Lähi ltään vuosina 1907 14.

Yliopp. tutk. valiok. jäsen 1876 80. Suom. ja ruots. raamatunkäännöskomit. jäsen 29.5.1879, sitt. puheenj. Suomen Merimieslähetysseuran johtok. jäsen 1880 85. Katekismuskomit. jäsen 1885 93. Pappissäädyn varapuheenj. valtiopäivillä 1885 94, puheenj. 1897 1906. Kirk. kok. varapuheenj. 1886 96, puheenj. vuodesta 1898. Kuopion Pipliaseuran puheenj. 1885 96, Turun vastaavan seuran puheenj. vuodesta 1899. Teol.seuran ja Teol.kirjall. seuran puheenj. Vuonna 1890 jäsen lähetystössä, joka anoi hallitsijalta rikoslain esittämistä säädyille. Pappissääddyn edustajana Aleksanteri III:n hautajaisissa ja Nikolai ll:n valtaistuimelle asettajaisissa 1894 sekä Nikolai II:n kruunajaisissa 1896. Yleisvaltakunnallisen ja Suomen erityislainsäädännön rajoja pohtimaan asetetun, ns. Tagantševin komit. jäsen 2.12.1904 1905. Suomea koskevien yleisvaltakunnallisten lakien säätämistä selvittelemään asetetun, ns. Haritonovin komit.jäsen 1909. Kunniamerkit J. A. 3 Ik 20.4.1884, J. A. 2 Ik 5.4. (17.4.) 1887, J. VI. 3 Ik 25.4.1891, J. St. 1 Ik 29.4.1894, J. A. 1 Ik 26.6. (8.7.)1896, hop. mitali kunnianauhalla Nikolai II:n kruunajaisissa 31.12.1896, J. VI. 2 Ik 1906, Valk. kotka 1916, SVR suurr. 1919.

Kuoli Turussa 24.7.1930.

Puoliso 22.7.1873 Sofia Emilie Björkman, s. Pietarsaaressa 29.5.1845, kuoli Turussa 15.12.1925, vht kauppias ja raatimies Erik Johan Björkman ja Sofia Magdalena Winstén.

Lauri Johannes Ingman 1930-34

Syntyi Teuvalla 30.6.1868, vht khra Vilhelm Ingman ja h.2.v. Emma Ottilia Schalin.

Kävi Vaasan ruots. lyseon. Yliopp. (pohjal.) Helsingissä 1.6.1886. Usk., hist. ja maantiedon vt. kollega Vaasan ruots. tyttökoulussa 1888 89. Teol. erotutk. 29.5.1890. Helsingin ruots. normaalilyseon usk. opettaja 1891 96. Fil.kand. 30,5,1892. Helsingin ruots. jatko opiston usk. opettaja 1892 95. Vih. papiksi 8.1.1893 ja määr. Helsingin papiston apul. Helsingin yliop. teol. tiedek. assistentti 1893 94 ja uudelleen 1897 99. Kasvatusopill. tutk. 1.10.1894. Vaasan reaalilyseon usk.ja suomenk. lehtori 9.10.1894, ast. virkaan 1.9.1895. Vt. usk. yliopettaja Helsingin ruots. normaaldyseossa 1897 99. Teol.kand. 28.11.1898, teol.lis. 31.5.1900.

Helsingin yliop. käytänn. teol. assistentti 13.4.1901 1916. Teol.toht. 30.5.1907.

Käytänn. teol. vt. professori 19.1.1915, nimitettiin virkaan vakinaiseksi 19.7.1916, ast. virkaan 4.10.1916. Arkkipiispa 10.10.1930, ast. virkaan 1.11.1930.

Helsingin yliop. konsistorin myöntämän, ns. Backmanin apurahan turvin opintomatkalla Saksassa 1895 96. Teki 1899 opintomatkan Tübingenin ja Hallen yliopistoihin. Vuonna 1904 Helsingin seurakuntain lähettämänä Saksassa ja Sveitsissä perehtymässä suurten seurakuntain jakamista koskeviin kysymyksiin.

Porvoon hiippak. papiston edust. valtiopäivillä 1905 06, valittuna kansanedust. (vanhasuom. p.) 1907 18, (kokoomusp.) 1922 29. Edusk. varapuhemies 1913 14, 1917, puhemies 1918. Pääministeri 1918 1919 ja uud. 1924 25. Opetusministeri 1921 22, 1925 26 ja 1928 29. Helsingin seurakuntien jakamista varten asetetun komit. puheenj. 1904. Suomen Ev lut. Pyhäkouluyhd. toimik. puheenj. 1905 32. Edust. kirk.kok. 1913 28, puheenj. 1933. Kirkkolakikomit. jäsen 1913, 1918 ja 1923. Et. pohjal. osak. inspehtori 1919-30. Suomal. Tiedeakat. apujäsen, Suomen Kirkkohist. Seuran toimik. sekä Teol. kirjall. seuran toimik. jäsen. Teol.toht. (h.c.) Upsalassa 1932. Kunniamerkit VR rtk 1919, SVR suurr. 1919. – Kuoli Turussa 25.10.1934.

Puoliso 1) 2.6.1893 Anna Elisabeth Rancken, s. 25.6.1870, kuoli Helsingissä 15.3.1895, vht sotarov. Gustaf Rancken ja Fanny Vilhelmina Charlotte Jägerhorn; 2) 1900 Mathilda Halme, s. 1870, kuoli 1959, vht mv. Henrik Fabian Halme ja Vilhelmina Orvola.

Erkki Kaila vuoteen 1906 JOHANSSON, 1935-44

Syntyi Huittisissa 2.6.1867, rov. Jonatan Johansson ja Matilda Maria Milbrandt (h.2.av.).

Kävi Helsingin suom. alkeisopiston. Yliopp. (pohjal.) Helsingissä 23.5.1884, teol. erotutk. 31.5.1887, fil.kand. 28.5.1889. Vih. papiksi 15.6.1889 ja määr. Alajärven khran apulaiseksi. Fil.maist. 30.5.1890, past.tutk. 16.3.1892, teol. kand. 23.5.1894. Kylmäkosken vt. kpln 1.5. 31.8.1895. Helsingin yliop. teol. esikäsitteiden vt. apul. lukuv. 1895 96, vak. 1.8.1896 1909. Teol.lis. 8.1.1896, teol.toht. 30.5.1896. Oman virkansa ohella käydyn. teol. vt. professors 25.5.1897 31.8.1900. Toimi usk. opettajana Helsingin tyttökoulussa 1896-98, Yksit. ruots. tyttökoulussa 1900 02 sekä Helsingin suom. yhteiskoulussa 1902 09. Helsingin pohj. suom. srkn khra 23.12.1908, ast. virkaan 1.5.1909 toimien siinä vuoteen 1925. Sen ohella teol. esikäsitteiden dosentti 8.9.191 1. Porvoon tklin asessori 1.7.1912 30.6.1918. Usk. opettaja Porvoon naisopistossa 1913 18. Helsingin yliop. käytänn. teol. vt. Professori 1918 1919 ja uud. 1920 1921 sekä 1.6.1924 31.3.1925. Viipurin hiippak. piispa 8.4.1925, ast. virkaan 23.5.1925. Arkkipiispa 7.1.1935, ast. virkaan 1.2.1935.

Suom. Teol. kirjall. seuran esimies 1905 41. Suomal. Tiedeakat. jäsen 1908 . Kirk.kok. edust. vuodesta 1913, varapuheenj. 1928 33, puheenj. vuodesta 1935. Uuden Testamentin uuden suomenn. ohjepain. toimitusk. jäsen 1913 14. Kansanedust. (kokoomusp.) 1917 27. Katekismuskomit. puheenj. 1918 21 ja uud. 1923. Pohjoismaisten kirkkojen yhteistoimintakomit. suom. osaston jäsen 1919 . Suomen Papiston lähetysliiton johtok. jäsen 1920 . Pappisliiton esimies 1922 40. Suonen Pipliaseuran puheenj. 1935 44.

Opintomatka Saksaan kesällä 1899. Osallistui usk. tiet. kongressiin Tukholmassa 1897 sekä pohjoism. krist. yliopp. kokoukseen Herlufsholmassa 1910. Suomen kirkon edust. Vestbygaardin neuvottelukok. 1919, Outer. kirkkojen maailmankonferenssissa Eisenachissa 1923 sekä Kööpenhaminassa 1929. Mukana Lundin pohjoism. pappienkok. 1924, Augsburgissa vietetyssä uskonpuhd. 400 vuotisjuhlassa 1930, Upsalan piispan vihkimisissä 1935 ym. Teol. toht. (h.c.) Upsalassa 1942 ja Erlangenissa 1943. Kunniamerkit J. St. 3 Ik 1910, J. A. 3 Ik 1916, Kom. SVR 2 1921, VirKP suurr. 1936, SVR suurr. 1937, J. PR suurr.. Kuoli Turussa 9.12.1944.

Puoliso 1) 1.8.1889 Aina Maria Drake, s. Rautalammilla 23.5.1869, kuoli Turussa 15.1 937, vht asioitsija Otto Arvid Drake ja Elisabet Maria Tillgren; 2) 1944 kirjailija Anna Maila Christina Tallgren, s. Ruovedellä 4.7.1886, k. 12.3.1949, vht rov. Ivar Markus Tallgren ja Jenny Maria Montin.

Aleksi Emanuel Lehtonen 1945-51

Syntyi Uudessakaupungissa 21.6.1891, vht kaupunginpalv. Emanuel Lehtonen ja Fransiska Sofia Siiri.

Kävi Uudenkaupungin yhteislyseon. Yliopp. (vars.suom.) Helsingissä 27.5.1908, teol. erotutk. 31.5.1911. Vih. papiksi 10.6.1911 ja määr. Lavian khran apulaiseksi. Helsingin pohj. suom. srkn khran apul. 1.9.1911 30.4.1913 ja uud. 1.9.1913 30.4.1914. Suomen Krist. Yliopp. liiton yleis ja matkasiht. 1.9.1911 31.12.1912. Janakkalan khran apul. 1.9.1914 -1.10.19 15. Helsingin pohj. suom. srkn kplsen apul. 1.9.1916, vt. kpln 1.5.1917, vak. 1.8.1918. Past.tutk. 18.11.1916, teol.kand. 31.5.1917. Helsingin 1 jalk. rykm. kenttäpappi 8.5. 1.7.1918. Teol.lis. 31.5.1921. Helsingin yliop. käytänn. teol. vt. assistentti 1921 22, vak. 1.3.1922 1932. Teol.toht. 31.5.1923. Hoiti käytänn. teol. prof. virkaa 1926, 1928 32. Käytönn. teol. dosentti 27.7.1927. Käytänn. teol. professori 25.11.1932. Tampereen hiippak. piispa 9.2.1934, ast. virkaan 1.3. s.v.. Arkkipiispa 14.3.1945, ast. virkaan 1.4.1945.

Opintomatkoja Englantiin 1911 12 sekä 1924, Yhdysvaltoihin 1913, Saksaan 1920, jolloin opiskeli Leipzigissä, sekä toistamiseen 1928. Matkoja tieteell. tutk. työn merkeissä Ruotsiin ja Baltian maihin 1930 luvun alussa.

Pappisliiton johtok. jäsen 1918 . Luteril. maailmanl. kansainv. toimik. jäsen 1919, suom. kansall. toimik. siht. 1921 27 ja yleiskirkoll. toimik. puheenj. 1933 41. Suomen Krist. Yliopp. liiton puheenj. 1920 29. Suomen kirkon seurakuntatyön keskusl. diasporatoimik. jäsen 1921 27, liiton siht. 1922 27, johtok. jäsen 1928 ja puheenj. 1936 . Käsikirjakomit. jäsen ja siht. 1928 30. Teol. professorien kansainv. komiss. jäsen 1932 34. Suomen nuorten krist. liiton puheenj. 1931 45. Suomen Lähetysseuran johtok. jäsen 1932 sekä Suomen Merimieslähetysseuran johtok. jäsen vuodesta 1934. Suomen ja Englannin kirkkojen välisen neuvotteluk. puheenj. 1934. Teoll. seurojen evankelioimisseuran johtok. jäsen 1934 37. Mannerheimin Lastensuojelul. valtuusk. jäsen 1936 51. Virsik. tark. toimik. puheenj. 1937 38, virsik. toimitusk. puheenj. 1938 39. Käsikirjakomit. jäsen 1943 51. Suomen Pipliaseuran ja Suomen Ev. Seuran johtok. puheenj. 1945 .

Osallistui pohjoism. krist. yliopp. kokouksiin 1912 28 sekä yliopp. krist. maailmanl. konferenssiin Lake Mohonkissa Yhdysvalloissa 1913. Oli mukana pohj. kirkkojen neuvottelukok. Vestbygaardissa 1919 sekä NMKY:N maailmankomit. kokouksissa 1922 29. Kirkkojen väl. maailmanl. Management Committeen kokouksissa Zürichissä 1923 ja Oxfordissa 1924, Tukholman ekumeenisessa kok. 1925. Osallistui “Faith and Order” liikkeen maailmankonfer. 1927 ja valittiin siellä Continuation Comniitteen vak. jäseneksi. Laajalla esitelmämatkalla Englannissa ja Ruotsissa 1933, samoin Tanskassa 1936 ja Norjassa 1939 sekä Saksassa 1941. Suomal. Tiedeakat. apujäsen 1923. Teol. toht. (h.c.) Bonnissa ja Sopronissa. Kunniamerkit SVR 2, Kom. SVR, SPR amr., VirPR kmr 1 lk. Kuoli Turussa 27.3.1951.

Puoliso Helsingissä 5.4.1920 Kyllikki Margaretha af Hällström, s. Olkkalassa 5. 11.1900, vht maanviljelysneuvos Gustaf Emil af Hällström j a Anni Elisabeth Lilius.